NIEZBĘDNE INFORMACJE
- Co to jest edukacja domowa?
- Edukacja domowa to prawnie usankcjonowana w Polsce forma edukacji, która pozwala uczniowi na realizację obowiązku szkolnego poza systemem szkolnym, w domu (Art. 37 ust.1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.).
- Edukacja domowa to przejęcie przez rodziców/opiekunów prawnych pełnej odpowiedzialności za proces nauczania swoich dzieci. Rodzice, w miejsce szkoły, edukują swoje dzieci w oparciu o obowiązującą podstawę programową dostosowując metody i treści nauczania do ich indywidualnych predyspozycji, zainteresowań oraz tempa rozwoju.
- Decydując się na edukację domową rodzice zobowiązują się zapewnić dzieciom warunki do realizacji podstawy programowej oraz dopilnować, by przystępowały do obowiązkowych corocznych egzaminów klasyfikacyjnych, organizowanych w szkole.
- WAŻNE! Pomimo faktu, że dziecko kształcone jest w ramach edukacji domowej, musi być zapisane do szkoły znajdującej się w obrębie województwa, w którym zamieszkuje. Istotny jest więc wybór szkoły przyjaznej edukacji domowej, otwartej na współpracę i przygotowanej do wsparcia uczniów w zakresie materiałów i pomocy dydaktycznych pomocnych w realizacji podstawy programowej.
- Czy edukacja domowa jest legalna w Polsce?
Prawo do spełniania przez ucznia obowiązku szkolnego poza szkołą wynika z ustawy Art. 37 ust.1 Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r.
- Kto wydaje zgodę na rozpoczęcie przez dziecka edukacji domowej?
Zgodnie z ustawą Art.37 ust 1 Prawo Oświatowe, na wniosek rodziców dyrektor szkoły, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą.
- Czy dziecko kształcące się w edukacji domowej może być zapisane do dowolnej szkoły?
Dziecko edukowane w ramach edukacji domowej musi być zapisane do szkoły znajdującej się w obrębie województwa, w którym zamieszkuje. Bardzo ważny jest wybór szkoły przyjaznej rodzinom kształcącym dzieci w domu.
REKRUTACJA
REKRUTACJA DO EDUKACJI DOMOWEJ KROK PO KROKU:
- Zapoznanie się z ofertą edukacji domowej w naszej szkole
- Zgłoszenie dziecka do edukacji domowej
Koordynator ds. edukacji domowej: Pani Marta Poruszek
tel.: 603-950-650
email: m.poruszek@fundacjaszkolna.edu.pl
- Indywidualne spotkania rodziców dziecka z koordynatorem ds. edukacji domowej i dyrekcją szkoły
- Dostarczenie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia edukacji domowej i podpisanie umowy
DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ROZPOCZĘCIA EDUKACJI DOMOWEJ:
Rodzice składają do Dyrektora Szkoły wniosek (załącznik nr 1) o spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą, na podstawie którego Dyrektor Szkoły wydaje decyzję (zgodnie z ustawą Art.37 ust 1 Prawo Oświatowe).
Do wniosku (załącznik nr 1) rodzic powinien dołączyć:
- opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- oświadczenie o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie edukacyjnym (załącznik nr 2),
- zobowiązanie do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny lub obowiązek nauki do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych (załącznik nr 3),
- świadectwo ukończenia poprzedniej klasy (w przypadku dzieci rozpoczynających edukację domową po pierwszej klasie).
Do klasy “0” należy wypełnić wniosek (załącznik nr 1) o wydanie zezwolenia na spełnianie przez dziecko obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem/szkołą oraz dołączyć do niego (załącznik nr 2) i (załącznik nr 3).
- WNIOSEK DO REJONOWEJ PUBLICZNEJ PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ (PPPP)
- Wniosek o przeprowadzenie badania i wydanie opinii w sprawie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą, z powołaniem się na art. 37 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe, składamy do Publicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej (PPPP), właściwej dla rejonu, w którym znajduje się placówka szkolna dziecka. PPPP ma 30 dni na wydanie opinii.
- Wykaz publicznych i niepublicznych (w tym specjalistycznych) poradni psychologiczno-pedagogicznych na terenie województwa mazowieckiego wg. stanu na 14 lutego 2019 r.: https://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/pomoc-psychologiczno-p/13459,Wykaz-publicznych-i-niepublicznych-w-tym-specjalistycznych-poradni-psychologiczn.html
- Ważność opinii z PPPP obowiązuje dla całego cyklu kształcenia w ramach szkoły danego typu (czyli podstawowej 8 lat lub ponadpodstawowej 4 lata), chyba że w międzyczasie nastąpiło cofnięcie zgody dyrektora szkoły w sprawie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą.
- WSZELKIE FORMALNOŚCI Z POPRZEDNIĄ PLACÓWKĄ EDUKACYJNĄ DZIECKA ZAŁATWIA NASZA SZKOŁA
Nie mają Państwo obowiązku informowania poprzedniej szkoły o zmianie, wszelkie formalności załatwia nasza szkoła.